.: index jakub :.

Hovoriť v Jakube ako mestskej časti Banskej Bystrice o cestovnom ruchu v pravom zmysle slova nemožno, Jakub však svojim návštevníkom ponúka rôznorodé zaujímavosti a možnosti športového vyžitia rôzneho druhu.

Historická dominanta Jakubu - gotický kostol, je v súčasnosti zreštaurovaný a prístupný, dokonca sa v ňom vykonávajú bežné liturgické obrady.

Na svoje si prídu aj vyznavači rôznych športov, ako je turistika, veľmi vhodná pre rodiny s deťmi, dostupné sú mnohé nenáročné chodníky s bohatou prírodnou scenériou. Ďalšou zaujímavosťou prírodného charakteru je zákonom chránený areál (v roku 1993 vyhlásený za prírodnú rezerváciu) s náučným chodníkom a výskytom vzácnych rastlín a živočíchov, rozprestierajúci sa na východnej strane doliny, kde sa Jakub nachádza.

Pôvodný náučný chodník bol otvorený v roku 1984, fungoval chátrajúc až do roku 2002, kedy bol zrušený pre neaktuálnosti informácií a zlý technický stav. Je takmer až symbolické, že obnova náučného chodníka prebehla presne 20 rokov po jeho prvotnom otvorení - v roku 2004. Stalo sa tak pod záštitou Správy Národného parku Nízke Tatry (NAPANT), s finančnou podporou britského Ministerstva pre životné prostredi, potravinárstvo a záležitosti vidieka
(defra, angl. Department for enviroment, food and rural affairs).

Na potrebných aktivitách sa podieľali obyvatelia Jakuba, predstavitelia Pozemkového spoločenstva Urbár Sv. Jakuba, členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, Základnej organizácie Nízke Tatry, ako aj iní dobrovoľníci.

Správa NAPANT pri príležitosti znovuotvorenia náučného chodníka v Jakube pripravila brožúrku Sprievodca obnoveným náučných chodníkom v Jakube, ktorú si môžete vo formáte pdf pozrieť tu.

Vyhľadávaný je paraglajding pre skvelé lokálne letové podmienky a výhodnú polohu vrchu Horný diel tvoriaceho prírodnú dominantu nad celým Jakubom s krásnym výhľadom na Banskú Bystricu a Zvolenskú kotlinu. Návštevníci majú možnosť objednať sa na tandemové lety alebo výcvik praraglidingových letov.
Obľube sa tešia skaly, na ktorých je možné praktizovať lezenie a zlaňovanie, kde počas pekného počasia vždy vidieť skupinky horolezcov. K dispozícii sú dve miesta - "pri železnici" so severozápadnou orientáciou a "nad hlavnou cestou" s východnou orientáciou.

Lesy okolo Jakuba sú poprepletané lesnými cestičkami vhodnými na horské bicyklovanie. Krásna okolitá príroda je ako stvorená na táborenie, rôzne opekačky, v priľahlej Šípovej doline je možnosť prenajať si chatu.

Pozdĺž lokality sa kľukatí horský potok Bystrica s vodami zo Starohorských vrchov, ukrývajúcimi pstruhovité ryby dostupné pre rybolov. Mierny vodný tok môže slúžiť aj na splavovanie s deťmi.

Perličkou je malá jaskyňa neprístupná pre verejnosť na západnej strane údolia, v ktorom sa Jakub nachádza.

Okrem spomenutých možností relaxu sa môžete zabaviť napríklad počas futbalových stretnutí alebo na pravidelne organizovaných podujatiach.
© 2004 - 2009 creoneo, jakub@jakub.sk